Porslin med handmålad dekor av fåglar, fattningar i förgylld metall. Komplett med sju verktyg, bland annat fickkniv, penna och sax. Originaletui i skinn och siden. Höjd 10 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar. Locket löst från metallfattningen. Yttre etui med ytskador.