BORDSPENDYL, empir, märkt Delafolie à Paris, 1800-talets första hälft.

Förgylld brons. Dekor av man med lyra, ymnighetshorn och lagerkrans lutad mot bok. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Längd 25 cm, bredd 11 cm, höjd 39 cm.

Bruksskick. Ställvis avskavd förgyllning. Nagg och sprickor på urtavlan. Något renoverad/kompletterad. Ej funktionstestad eller fullständigt genomgången. Pendel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
8 000 SEK