SKED, ostämplad, silver, sannolikt Norge 1700-tal.

På skaftet graverad blomslinga. Längd 17 cm. Vikt 35 g.

Bruksskick. Senare, äldre ägaregravyr på undersidan. Repor. Rester av senare ytbehandling, möjligen lagning.

Utropspris
1 500 SEK