18K vitguld med briljantslipade diamanter ca 0.46 ct, stavindex, viklås. Signerad L.U.C. (Louis Ulysse Chopard). Vikt ca 38 g. Längd ca 15,5 cm.
Armband lagad. Smärre slitage.