Målat. Tudelat. Brutet krön. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Två lådor. Underdel, dörr med bakomliggande hyllplan. Bredd 119, djup 52, höjd ca 200 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Delvis senare målning. Omarbetad/tudelad. Lagningar. Färgbortfall. Delvis maskstungen. Renoverad. Kompletterad.