LISA JOHANSSON-PAPE, golvlampa, Stockmann Orno, 1900-talets mitt.
Vit akrylkupa. Skaft med tvinnat läder samt mässingsfot. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 146,5 cm. Totalhöjd med skärm 155 cm.
Ställvis slitage och smärre fläckar på klädseln. Anlöpningar. Bucklor. Skärmen med fläckar. Ej funktionstestad.