Atelier Borgila
(Sverige, Atelier Borgila grundades av Erik Fleming år 1921. Firman fick snart en solid kundkrets och dess arbeten kännetecknandes av hög kvalitet kombinerat med stilfull elegans. Firman övertogs år 1959 av sonen Lars Fleming vilken framgångsrikt fortsatte verksamheten ända fram till år 2005 då firman såldes till Henrik Ingemansson.)
ERIK FLEMING ATELIER BORGILA, frukostset, 6 dlr sterling Stockholm 1953
Bestående av;
1 serviettring,
1 fat,
1 äggkopp,
1 saltkar med två skedar,
total vikt ca 296 gram, i originaletui, med monogram
Repor. Smärre slitage.