ÖRHÄNGEN

Ett par med gammalslipade diamanter samt odlade mabépärlor.

Diamanter, totalt ca 0.64 ct. Ø ca 9.15 och 9.55 mm. Stämplade A Abbeus, Stockholm, 1936, 18K guld. Skruvstift. Höjd ca 2.2 cm. Totalvikt ca 3 g.

Konditionsrapport

Diamanterna med inneslutningar som når ytan. Odlade pärlorna av ojämna formen med ojämnheter på ytan. Bruksslitage.

Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L15

Kontakta ansvarig katalogiserare

Joan Lowther

Joan Lowther

+46-708 216472
joan.lowther@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 2 500 SEK

    Slutpris

    3 000
    312 EUR
    369 USD

    Budhistorik (12 bud)
    814 okt 17:263000SEK
    714 okt 15:012800SEK
    5A14 okt 15:012700SEK