BURK, lackarbete, Vishniakov, Ryssland, 1800-talets slut.

Miniatyrmålning av trojka på locket. Bär tillverkarens stämpel på lockets insida. Höjd 10 cm, diameter 11,5 cm.

Åldersrelaterat slitage, liten skada.

Utropspris
200 EUR