Rolf Adlercreutz

(Sverige, Född 1945)
Rolf Adlercreutz
(Sverige, Född 1945)

ROLF ADLERCREUTZ, fotografi, archival pigment print, signerad, daterad, 1999 och numrerad 3/20

Lars Lerin, Lofoten, 1999. Bildens mått ca 25x36 cm

Inga synliga skador. Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Rolf Adlercruetz är en svensk fotograf. Han utbildade sig vid Christer Stömholms Fotoskolan 1962-64 och har varit verksam i London som frilans för svensk press 1967-71. Adlercruetz var VD och fotograf på Fotografernas SALT(Sjöberg, Adlercreutz, Löfgren & Tunbjörk) 1979-83 och sedan Stockholms-Tidningens Bildbyrå SALT 1983-84. Sedan 1984 har han bedrivit sig egen verksamhet. Han har under sin tid som verksam tilldelats en rad med utmärkelser, bland annat:
Hederpris i Årets bild 1984 som Årets Pressfotograf. Tidningen Vi:s illustratörspris 1990 (delat med Claes Löfgren). Vinnare av Fackförbundspressens Journalistpris för Bästa Bildreportage 1999.
Separatutställningar: "På turné med Thin Lizzy 1979" visades på Galleri London i Uppsala 2012, Galleri Kontrast i Stockholm, Kameramuseet i Vadstena, Galleri MONO på Frösön samt under Årets Bildveckan i Trollhättan, samtliga under 2013. "Längs Norrtäljeån", Wallinska Galleriet i Norrtälje 2014.
Grupputställning: "Stockens Fotografer" Fotograficentrum Stockholm 1984.

Utropspris
3 000 SEK