SLAGLÅSPISTOL, för svenska kavalleriet, m/1850.

S k tappstudsare. Nätskuren kolv. Detaljer i mässing. Numrerad 1805 och märkt H (för Huskvarna Gevärsfaktori) 1852. Längd ca 47 cm.

Bruksskick. Delvis renoverad. Sprickor och mindre skador på träet.

Utropspris
3 000 SEK