S k tappstudsare. Nätskuren kolv. Detaljer i mässing. Numrerad 1805 och märkt H (för Huskvarna Gevärsfaktori) 1852. Längd ca 47 cm.
Bruksskick. Delvis renoverad. Sprickor och mindre skador på träet.