CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, soffa, "Studio", Puunveisto Oy för Gösta Westbergs Möbel AB, 1950/60-tal.
Stomme av teak, ryggen med flätade läderremmar. Lösa textilklädda stoppade plymåer i rygg och sits. Längd 180 cm.
Bruksslitage. Torkad stoppning. Märken. Hål i textilen på stommen under de lösa plymåerna. Lagningar/ senare limningar vid benens fästen.
Andreas Siesing "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970", Atlantis 2015. Sid 116.