KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, BORD, "Äpplet", ur serien "Paradiset", Triva, Nordiska Kompaniet.
Runt bord i olika träslag med tredelad pelarfot. Höjd 52,5 cm, diameter 48 cm. Märkt med metallbricka "Triva NK, Design: Kerstin Hörlin-Holmqvist, NKs verkstäder Nyköping, Made in Sweden".
Bordsskivan med skador och fläckar. Slitage.