SERVISDELAR, ca 97 delar, flintgods, "Real old willow", Booths, England, 1900-talets första hälft.

Tolv mattallrikar. Diameter 25 cm.
Tolv djupa mattallrikar. Diameter 25 cm.
Elva större assietter. Diameter 22 cm.
24 mindre assietter. Diameter 19 cm.
Åtta djupa desserttallrikar. Diameter 17 cm.
Tolv tekoppar med fat. Höjd 7,5 cm.
Sex kaffekoppar med fat. Höjd 6,5 cm.
En kanna med lock. Höjd 14 cm.
En sockerskål med lock. Höjd 12,5 cm.
En gräddkanna. Höjd 10 cm.
Två skålar. Längd 26 cm.
En såsbåt. Längd 21 cm.
Sex fat. Längd 21 - 36 cm.

Slitage. Krackelyr. Två kaffekoppar med skada respektive nagg, delvis ifyllt.

Utropspris
5 000 SEK