KOMMENDÖRSTECKEN, Ordre National de la Légion d'honneur, Frankrike.

Vitemaljerat malteserkors samt med grönemaljerad krans av ek- och lagerblad. Vid mitten den franska republikens symbol av Ceres porträtt i profil. Denna omgiven av texten République Française. I rött band att hänas om halsen. Höjd exklusive band ca 8,5 cm. Bouton medföljer samt etui.

Slitage. Skador vid emaljen

Utropspris
3 000 SEK