MATS LYDÉN, "Skåpet", målad dekor på trä och glas. Troligen utfört omkring 2010.
Rak form, tvådelat med löst krön. Överdelen med dörr och bakomliggande glashyllor, underdelen med två lådor och två dörrar med bakomliggande hylla. Bredd 73, djup 33, höjd ca 200 cm. Nyckel finns.
Slitage. Krönet med lagning.
Mats Lydén, Mårten Glaumann målningar. Lidingö Konsthall, Stadshuset i Lidingö Centrum. 30 oktober-20 november 2010.