Porträtt föreställande Hortense de Beauharnais, drottning av Holland (faster till Sveriges drottning Josefina och mor till Napoleon III). I förgylld ram i nyrokoko. Ca 15,5x11 cm.
Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador.