LUDWIG MIES VAN DER ROHE, pall, "Barcelona", 1960/70-tal.
Benställning av kromat stål, stoppad knapphäftad dyna i svärtat läder.
Slitage, repor. Lädret med slitage. Metallen något anfrätt. En knapp saknas.