NATTKÄRL, porslin, Kina, Canton, 1800-talets mitt.

Dekor av målade reserver med figurscener, bladverk och insekter. Höjd 18. Diameter 24 cm.

Smärre glasyrslitage.

Utropspris
3 000 SEK