BOK, "Den femte Olympiaden i Bild och Ord", PROGRAM och BREVMÄRKEN, 3 st, rörande OS i Stockholm 1912.

Boken utgiven av Åhlén och Åkerlund, Göteborg, tryckt hos Jacob Bagges Söners Aktiebolag. Med fotografier och text. Ca 23x31 cm.
Programmet rör invigningen den 1 juni 1912. Ca 23x15,5 cm.
Brevmärken med motiv av den officiella OS-affischen ritad av Olle Hjortzberg. Ca 6x4,5 cm.

Smärre slitage. Programmet med veck. Boken något gulnad. Ej fullständigt genomgången.

Proveniens

Nuvarande ägares far förvärvade boken i samband med OS 1912.

Utropspris
3 000 SEK