Oljehus i majolika med polykrom glasyr. Stomme av bronserad metall behängd med slipade prismor. För nio ljus. Kupa av opakt glas. Höj- och sänkbar med motvikt. Diameter ca 70 cm.
Elektrifierad. Ej funktionstestad. Smärre slitage. Obetydliga nagg. Krackelyr. Smärre färgbortfall.