BJÖRN WIINBLADH, bordslampa,keramik, Rosenthal 1960-tal. Troligen utförd i ett exemplar.
Glaserad i rödorange. Skärm i orange tyg. Stämpelmärkt undertill. Höjd ca 86 cm.
Skärmen med smärre fläck på insidan. Ej funktionstestad.
Säljarens familj innehade agenturen för Rosenthal i Stockholm under större delen av 1900-talet. Säljaren fick lampan av sin far under mitten av 1970- talet. Då stod den i utställningshallen på Norrlandsgatan 18.