KAROTTER, tre stycken, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger med capuccine-glasyr, motiv av blommor, diameter 20/20/15 cm.

Slitage, mindre med omfattande skador. En större med naggar samt glasyrsläpp. Bränningssprickor samt smärre naggar.

Utropspris
1 500 SEK