BØRGE MOGENSEN, fåtölj, modell nr 227, Fredericia Stolefabrik, 1900-talets andra hälft.
Ek. Plymåer klädda med monokrom textil. Brännstämplad.
Bruksslitage. Senare klädsel. Torkade gummigjordar. Hål på klädsel på stommens sits, under plymåerna.