BENGT RUDA. "Z- fåtölj " för Nordiska Kompaniets Triva serie, 1950-60-tal.
Lackerad trästomme samt med fast stoppad klädsel. Sitthöjd ca 38 cm.
Slitage. Repor. Märken. Några svaga mindre fläckar.