OTTO SCHULTZ, ett par fåtöljer, Jio-möbler Jönköping, 1940-/50-tal.
Stoppad sits med lös sittplymå och svängd rygg, klädda i ljusgrått tyg. Benställning av betsad björk. Höjd 65 och sitthöjd ca 44 cm.
Ett ben med skada. Slitage och märken på benen. Omklädda.