Design
965577

ALGOT TÖRNEMAN OCH DAVID ROSÉN, soffbord, 579-112 ur Triva Dura-serien, Nordiska Kompaniet, daterat 64.

Emaljskiva "Blå kvadrat", signerat "Törenman -64". Benställning av ek. Märkt. Längd 136 cm. Bredd 56 cm. Höjd 47 cm.

Slitage. Mindre skador.

Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 412.

Utropspris
2 000 SEK