BØRGE MOGENSEN, fåtöljer ett par, "Lounge Chair", Fredericia Stolefabrik, modell 2207, 1900-talets andra hälft.
Stomme av betsat trä, klädda med skinn, lös sittdyna, etikettmärkta
Slitage. Repor. Fläckar. Märken. Saknar en dyna