Dekor i underglasyrblått. Diameter 9-21,5 cm.
Slitage. Tillverkningsdefekter. Sprickor. Lagningar. Flertalet mindre nagg.
Enligt medföljande certifikat vrakgods bärgade av Sten Sjöstrand, från Malaysias östra kust.