PALLASCH

M / 1893, för officer vid kavalleriet, Sverige.

Finns i två olika längder varav denna är av lång modell. Fäste av förgylld mässing, genombrutet parerplåt med riksvapnet under kunglig krona. Rak klinga med två blodrännor. Vid fästet en skadad portepee. Svärtad balja. Längd ca 108, varav klingan ca 94 cm.

Konditionsrapport

Bruks- och åldersbetingat slitage. Missfärgad. Fläckar. Bucklor.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Rydén

Karin Rydén

+46-708 214659
karin.ryden@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 2 500 SEK

    Slutpris

    1 800
    187 EUR
    221 USD

    Budhistorik (10 bud)
    2 8 okt 17:161800SEK
    1 2 okt 23:021700SEK
    2A 2 okt 23:021600SEK