RING med blandslipad, ljusrosa safir samt åttkantslipade diamanter.

Ljusrosa safir, ca 3.86 ct. Diamanter, totalt ca 0.58 ct. Södermalms Guldsmedsaffär, Stockholm, 1961, 18K vitguld. Storlek 16/50. Totalvikt ca 7 g.

Ljusrosa safir med repor. Bruksslitage.

Utropspris
12 000 SEK