KAFFESERVIS, 30 delar, "Måsen", Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-talets andra hälft.
12 koppar med fat
12 assietter
ett kakfat, diameter 26 cm
en fruktskål, diameter 20 cm
två assietter, diameter 13-25 cm
ett askfat
en ljusstake.
En del II-sortering.
Helhetsintrycket är gott.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer