MATTA, rölakan, ca 304,5 x 150 cm, signerad CD (Carl Dangel).
Brunblåmelerat randmönster med stora polykroma stiliserade blommor och geometriska figurer. Smal ljust gråmelerad bård.
Något slitage och smutsig, fläckar. Kantbandade kortsidor.