Design
969017

FOLKE BENSOW, parksoffa, gjutjärn, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk, 1900-tal.

Gavlar av gjutjärn. Sits av träbrädor. Längd 200 cm. Sitthöjd 45 cm.

Slitage. Torrsprickor. Färgbortfall. Senare målning. Rostangrepp. Mindre skador.

Utropspris
10 000 SEK