MATSERVIS, 59 delar, porslin, Rosenthal, 1900-talets andra hälft.
Vitt gods med dekor av meanderbård i blått samt guldkant.
12 mattallrikar
12 sopptallrikar
12 förättstallrikar
12 assietter
6 uppläggningsfat olika storlekar, längd 26-38 cm
2 fyrsidiga skålar
såsbåt
kanna
terrin med lock, längd 35 cm med hänklar.
Obetydligt ytslitage.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.