PELARBORD med schackbräde

Nyrokoko, 1800-talets slut.

Mahogny. Rikligt skuren dekor på foten med dekor av bl a stiliserade blad. Skivan med intarsiadekor av schackbräde och slingor i ljust träslag. Fällbar skiva. Höjd ca 73 cm i nedfällt läge. Skivans diameter ca 56,5 cm.

Konditionsrapport

Fötter med mindre avslag. Smärre slitage och repor. Troligen renoverat.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Andreas Knutsson

Andreas Knutsson

+46-722 416922
andreas.knutsson@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss