JORMA LAINE, hänge med kedja för Turun Hopea, Turku, Finland, 1973, silver.
Hänge, bestående av olika storleken av ellipser. Höjd ca 11.6 cm. Kedja, ankarelänk, ej stämplad. Längd ca 65 cm. Totalvikt ca 60.9 g. Etui medföljer.
Bruksslitage. Ställvis anlöpning.