BOK, "Norske folkelivsbilleder efter Malerier og Tegninger af Adolph Tidemand", Christian Tönsberg, Christiania, 1854.
Med 13 stycken färglitografiska tryck (inklusive titelbladet). Guldpräglat band. 40 x 54 cm.
Band med slitage och mindre skador. Inlagan med fläckar, gulnad, revor (inga revor på bladen med litografier).