PER B SUNDBERG, vas, glas, signerad och daterad 2003.
Invändig dekor av blommor, blad och fantasidjur. Signerad Orrefors Limited 2003 9608-87 Per B Sundberg 16-20. Höjd 11 cm exklusive sockel.
Smärre ytslitage.
Per B (Bertil) Sundberg (f. 1964) är en svensk skulptör och formgivare inom framför allt glas och keramik, utbildad vid Capellagården och Konstfack. Han har även studerat vid Pilchuck Glass School, Seattle och Corning Museum of Glass, New York, USA. Fram till år 2005 var han verksam vid Orrefors, därefter utnämnd till professor vid Konstfack till 2011. Per B Sundbergs skulpturala verk har ett påtagligt eget uttryck och ofta med en humoristisk twist. Han har utvecklat flera egna tekniker, såsom "lito-graal" och "fabula".