med rosenstenar, ametister samt pärlor, 18K guld, mått 5.2 cm x 3 cm. Kedja 18K guld, längd 40.5 cm, låset stämplat CFJ (Carl Fredrik Jonssén), Uddevalla 1882. Totalvikt 26 g. Tillpassat etui medföljer.
Bruksslitage, bucklor.
Har enligt uppgift tillhört friherrinnan Christina Henrietta Taube, född 1804, död 1884. Därefter gåva till Sigrid Posse.