CARL MALMSTEN, soffgrupp, 3 delar, 1940-tal.
Målad stomme av trä, stoppad och klädd resordynor i sits och rygg. Soffans längd 167, sitthöjd ca 39 cm. Bord ed skiva av teak, klaffar. Längd 27+94+27, bredd 55, höjd 60 cm.
Slitage, färgen kraftigt nött på ställen, märken främst på ben. Slitage, märken.