MATTA, maskingjord dubbelväv, ca 235 x 160 cm, möjligen designad av Ingrid Dessau.

Sverige 1960-tal. Blåmelerad botten med rader av stora polykroma cirklar med trianglar.

Något slitage, smutsig, fläckar, fuktlukt.

Utropspris
3 000 SEK