Design
971808

Esko Pajamies

(Finland)
Esko Pajamies
(Finland)

ESKO PAJAMIES, GUNGSTOL, "Prima Ballerina" modell 2511, Asko. Formgiven 1962.

Bär tillverkarens etikett. Höjd 94 cm, bredd 70 cm, sitthöjd 40 cm.

Färgbortfall. Smärre fläckar. Märken. Slitage. Nagg.

"Asko -huonekaluja Lahdesta", Kainulainen Sari, Vickholm Päivi, Lahtis 2016, s. 270.

Utropspris
200 EUR