HERTHA BENGTSON, servis 89 dlr "Koka blå" porslin Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Bestående av;
28 tallrikar, diameter 24 cm,
22 tallrikar, diameter 21 cm,
22 djupa, diameter 20 cm (2 fotnagg, 2 sprickor),
19 assietter, diameter 17 cm (2 sprickor),
1 tillbringare,
1 karott med lock,
1 skål,
1 karott,
1 ask med lock,
1 uppläggningsfat.
Bruksskick. Smärre sprickor. Nagg.
I produktion 1956-88