BØRGE MOGENSEN, dagbädd modellnr 4311/4312 Fredericia furniture Danmark 1900-talets andra hälft
Stomme av ek. Lösa knapphäftade dynor. Längd ca 192 cm. Sitthöjd ca 37 cm.
Smärre slitage. Ställvis något blekt.