TEKANNA, silver, 1700-talets slut.

Bukig form med dekor i relief av girlander, lock med dekor av blomma. Svängd pip, handtag troligen av ebenholts. Total vikt ca 512 g. Höjd ca 17 cm.

Slitage, smärre bucklor.

Utropspris
8 000 SEK