Mörkblå botten med liten polykrom medaljong, hörnornament, palmett- och blomslingor med arabesker och eviga knuten. Brunröd huvudbård med blom- och palmettranka med eviga knuten. Ca 720.000 knutar per kvadratmeter.
Något slitage och smutsig, fläckar, ställvis fälld, något stel. Baksidan med smärre malskador, sidorna med smärre trampveck och skador.