MATTA, old Keshan, ca 210 x 137 cm (samt en kortsida med ca 2 cm slätväv).

Mörkblå botten med liten polykrom medaljong, hörnornament, palmett- och blomslingor med arabesker och eviga knuten. Brunröd huvudbård med blom- och palmettranka med eviga knuten. Ca 720.000 knutar per kvadratmeter.

Något slitage och smutsig, fläckar, ställvis fälld, något stel. Baksidan med smärre malskador, sidorna med smärre trampveck och skador.

Utropspris
5 000 SEK