Mahognyfanerat skrivbord, skinnklädd skiva. I lådan lös fackinredning. Höjd 74,5 cm, längd 89,5, bredd 57.
Lagningar. En av lådorna är sönder. Restaurerad. Smärre bruksslitage. Nyckel saknas.