Svart marmor, förgyllda och patinerade mässingsdetaljer. Urtavlan märkt med kyrilliska bokstäver G. Moser, slipat glas. Bredd 31 cm, djup 16 cm, höjd 38 cm. Stämplat "Vincenti & Cie Médaille D' Argent 1855".
Med pendel.
Ej funktionstestad. Flertalet kantnagg. Fläckar. Plakett framtill saknas, hål. Nyckel saknas.