TAKKRONA, s.k malmkrona, Erik Jonssons Skara Gelbgjuteri, 1900-talets andra hälft.

Stomme i mässing. Sex svängda ljusarmar samt tre elektriska ljuspunkter. Märkt. Diameter 46 cm, höjd inkl. kedja ca 105 cm.

Smärre slitage. Ställvisa anlöpningar och stearinfläckar. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK